KOLEKCIA VYŠÍVANÉ

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

info/Posledné dva pandemické roky zmenili zabehnutý spôsob nášho žitia, nastolili nové pravidlá, otriasli stereotypmi, no ukázali nám aj nové cesty. Život sa ešte väčšmi presunul do virtuálneho priestoru a kolaborácia s technologickými zariadeniami umožnila vo veľkej miere pracovať, komunikovať, zabávať sa či relaxovať digitálnym spôsobom.

Kolekcia nábytku s názvom Vyšívané je akousi metaforou na tému voľnočasových aktivít, hobby a domácich prác ľudí v minulosti a v súčasnej – technológiami a prístrojmi nasýtenej dobe. Pri navrhovaní som pracovala s pojmami tradícia, inovácia, koexistenia a vnútorný svet. Zamerala som sa na prežívanie a prehodnotenie kultúrnych impulzov súčasného života, osobných i generačne podmienených pocitov, kde rezonujú otázky týkajúce sa rozpadu tradičných pojmov individuálnej identity, fragmentácie vnímania a vedenia jednotlivca.

Kolekcia Vyšívané pozostáva zo zásuvkovej komody, skrinky s dvierkami a niekoľkých konferenčných stolíkov. Produkty sú akýmsi spojením, spoluprácou súčasných inovatívnych technológií a tradičného ľudového remesla –  výšivkárstva. Produkty sú vytvorené z materiálu Forescolor, počítačom riadenou technológiou CNC frézovania a následne sú ručne vyšívané pomocou textilného elektrického kábla. Tak ako kedysi predkovia po večeroch relaxovali pri ručných prácach, ako sú štrikovanie, vyšívanie či modelárstvo, v súčasnosti preferujú tráviť svoj čas hraním so smart zariadeniami – mobilnými telefónmi, tabletmi či hernými konzolami. Produkty sú teda vyšívané akousi kontemporárnou hi-tech ihlou, pričom rôznorodosť použitých stehov je inšpirovaná tradičnou talianskou výšivkou „richelieu“, klasickou nórskou výšivkou „hardanger“ i obyčajným „obnitkovacím stehom“. Podnože sú podobne vyrobené tradičnými kovoobrábačskými postupmi a následne sú povrchovo ošetrené technológiou práškového lakovania a doplnené o pätky, vytlačené pomocou 3D tlače.

Druhou rovinou vnímania kolekcie Vyšívané je splynutie výšivky a nábytkového kusu do jednej symbiotickej formy. Výšivka na seba preberá atribúty produktu, na ktorom je umiestnená a sama sa ním stáva. Inšpiračným zdrojom k úvahám o tzv. pohltení jedného produktu druhým sa stali tradičné a ľuďmi archetypálne preferované miesta, na ktoré výšivky umiestňujú, ako sú stoly, televízne skrinky, parapetné dosky, steny apod. Výšivka sa tak stáva priamo doskou stola a stôl sa stáva výšivkou. Komody sú komodami a súčasne i výšivkou. Výšivka však nielen len ozdobou a dekoráciou nábytku, ale stáva sa funkčným prvkom – nábytkovou úchytkou.

Kolekciu Vyšívané z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

materiál/forescolor, textilné elektrické káble, oceľ, PLA

technika/CNC frézovanie, vyšívanie, kovoobrábanie, práškové lakovanie, 3D tlač

rozmery/ zásuvková komoda ↨ 600  ↔ 800 ↔ 400 mm / skrinka s dvierkami ↔ 900 ↨ 600 ↔ 400 mm / stolík richelieu 1 Ø 600 ↨ 500 mm / richelieu 2 Ø 600 ↨ 400 mm / hardanger 1 ↔ 640 ↔ 480 ↨ 400 / hardanger 2 ↔ 640 ↔ 480 ↨450 / uri 1 ↔ 360 ↔ 360 ↨ 450 / uri 2 ↔ 360 ↔ 360 ↨ 500

rok/2021